Novinarstvo

Свет

Шаленберг: Професионалното новинарство е поважно од кога било

А1он
Австрискиот министер за надворешни работи Александар Шаленберг денеска оцени дека професионалното новинарство е поважно од кога било. На министерската конференција на Коалицијата за слобода на
Свет

Имињата на добитниците на Пулицеровата награда ќе бидат објавени на 11 мај

А1он
В понеделник, 11 мај ќе бидат објавени добитниците на Пулицерова награда за новинарство и уметност откако настанот беше откажан поради пандемијата. Првично, церемонијата требаше да
Свет

Новинарите од Унгарија се жалат на цензура и притисоци од страна на власта

А1он
Државните органи одговараат само на избрани прашања од избрани новинари, а лекарите се плашат да зборуваат поради страв од казни, изјавија опозициски новинари од Унгарија
Македонија

Наградата „Јасмин“ нема да ја добие ниеден од кандидатите за 2019 година

А1он
Ниту еден од пријавените кандидати нема да ја добие државната награда „Мито Хаџи Василев-Јасмин” за 2019 година, одлучи Одборот за оваа награда која се доделува
Македонија

Се помалку млади сакаат да се занимаваат со новинарство

А1он
Новинарството не е повеќе атрактивна професија. Се помалку студенти сакаат да студираат новинарство. Финансиската страна и немањето доверба во медиумите се едни од причините за
Свет

Политичката пристрасност ја уништува вербата на луѓето во новинарството

А1он
Њујорк Пост – Њујорк Лара Логан, поранешен дописник на „60 минути“, минатата недела предизвика раздвиженост кога, на подкаст насловен „Мајк Дроп“ рече дека премногу луѓе
Македонија

ВИДЕО: Истражувачкото новинарство бележи позитивен тренд, потребно е уште многу да се сработи

А1он
Истражувачкото новинарство во Македонија бележи позитивен тренд така минатата година бројот на истражувачки стории е зголемен на два процента за разлика од 2017 година кога
Македонија

МИМ го објави конкурсот за новинарската награда „Никола Младенов“

А1он
Македонскиот институт за медиуми (MИM), по 18-ти пат го објавува конкурсот за престижната новинарска награда „Никола Младенов“ за најдобра истражувачка сторија на годината, информираат од
Македонија

Лажните вести – главна тема на вториот Истражувачки филмски фестивал Скопје

А1он
Вториот Истражувачки филмски фестивал Скопје (ИФФС) организиран од Платформата за истражувачко новинарство и анализи (ПИНА) ќе се одржува од 25 до 27 октомври во „Кино