Доделување на наградите на ЕУ за истражувачко новинарство

Од:

Во Скопје денеска ќе бидат врачени наградите за истражувачко новинарство за 2020 година за Западен Балкан и Турција што ги доделува Европската унија.

На настанот, што ќе се одржи во 19 часот, најавено е обраќање на евроамбасадорот Дејвид Гир.

Целта на овие награди е да се промовираат достигнувањата на истражувачките новинари и да се подобри видливоста на квалитетното новинарство во земјите од Западен Балкан и Турција.

Наградата е продолжение на регионалната „Награда од Европската Унија за истражувачко новинарство“ во земјите од Западен Балкан и во Турција и е дел од тековниот проект „Зајакнување на квалитетните вести и независното новинарство во земјите од Западен Балкан и во Турција“ администриран од Балканската истражувачка репортерска мрежа (БиХ) во партнерство со седум медиумски организации. 

Активностите во земјава поврзани со конкурсот ги координира Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници како член на конзорциумот.

Организаторите најавуваат дека доделувањето на наградите ќе се одржи согласно здравствените протоколи и мерки односно ќе биде дозволен влез само со сертификат за вакцинација против Ковид-19.

Би можело да ве интересира

Јанша тврди Словенија нема проблем со слободата на медиумите, Фон дер Лајен му порача да го врати финансирањето на СТА

А1он

„Жените во медиумите“ во фокусот на петтиот Медиумски фестивал Скопје

Ана Ололовска

Новинарски организации од Западен Балкан ја повикуваат ЕУ да ја заштити слободата на медиумите во Албанија

А1он

Европратеници пристигнуваат во Бугарија поради слободата на медиумите и корупцијата

А1он

Бугарската телеграфска агенција предлага балканските агенции да формираат „Балканска соба за вести“

А1он

АВМУ: Во август медиумите не го прекршиле Изборниот законик при известување за Локалните избори 2021

Ана Ололовска