Novinarstvo

Македонија

ЕУ го објави 15. конкурс за наградата „Жан Моне“ на тема „ЕУ за тебе?“

А1он
Делегацијата на Европската унија го објави 15. конкурс за наградата „Жан Моне“ за најдобри достигнувања во покривањето на теми поврзани со темата „ЕУ за тебе?“.
Македонија

Конференција за промоција на еколошкото истражувачко новинарство

А1он
Агенцијата за аудио-визуелни медиумски услуги (ААВМУ) да ги поттикне радиодифузерите да емитуваат повеќе содржини од областа на животната средина, Владата на РМ да воведе содржински
Свет

„Гугл“ вложува 150 милиони евра во европското новинарство

А1он
„Гугл“ (Google) вложува 150 милиони евра за унапредување на односите со европските медиумски куќи и наиде на позитивни реакции, објави денеска мултинационалната технолошка компанија. Парите
Свет

Мијатовиќ: Новинарството е една од најопасните работи

А1он
На хартија се изгледа добро, постојат сите слободи, присутна е слобода на медиумите, но во реалноста е катастрофа, рекла претставничката за слобода на медиуми на
Видео Македонија

(ВИДЕО) Филип Стојановски: Граѓаните да научат да ги препознаваат спиновите

А1он
Граѓаните треба да знаат како да ги препознаат спиновите и разните видови на пропаганда за да правилно се информираат – ова е е една од
Македонија

Наградата за најдобра истражувачка сторија на МИМ ќе го носи името на Никола Младенов

А1он
Во знак на почит кон делото на прерано починатиот колега Никола Младенов и неговиот огромен придонес за развојот на македонското новинарство, слободната мисла и демократијата