parno

Економија

ЕСМ ќе управува со БЕГ заради континуирано обезбедување топлинска енергија

А1он
Владата на денешната четврта седница донесе Одлука за обезбедување дополнителни количини топлинска енергија во услови на кризна состојба во снабдувањето со топлинска енергија. Со оваа
Македонија

Температурата на парното нема да се намали, а ќе работи до еден по полноќ

Кристијан Ландов
Министерот за економија, Крешник Бектеши, тврди дека нема да се скратат часовите во кои скопјани ќе добиваат топлинска енергија. Од утре, управувањето со топлинската енергија,
Македонија

Владата прогласи кризна состојба во снабдувањето со топлинска енергија

А1он
На денешната владина седница е донесена Одлука за постоење на кризна состојба во снабдувањето со топлинска енергија. Со оваа одлука, донесена на предлог на Управувачкиот
Економија

Владата донесе Уредба за прогласување кризна состојба заради нарушување на снабдувањето со топлинска енергија

А1он
Владата на денешната 134 седница донесе Уредба за критериумите и условите за прогласување на кризна состојба во случаи на временски и природни непогоди, хаварии и
Македонија

Ковачевски: Скопјани да бидат спокојни, парно ќе има, Владата ги активираше сите механизми

А1он
Претседателот на СДСМ и мандатар за состав на нова Влада, Димитар Ковачевски на Фејсбук објави дека Владата ги активираше сите механизми, обезбедено е парно греење
Македонија

И национализација на БЕГ е опција за скопјани да имаат парно, Регулаторната е нетранспарентна во целиот процес, смета ексчленот Бошковски

Кристијан Ландов
Регулаторната комисија не се однесувала професионално и транспарентно при носењето на одлуката за цената на топлинската енергија за БЕГ. Едноставно, не си ја завршила работата.
Македонија

Ковачевски: Владата нема да дозволи скопјани да останат без греење, имаме решение

А1он
Во одговор на новинарско прашање во однос на глобалната енегретска криза како и за проблемот со греењето во град Скопје, претседателот на СДСМ и мандатар,
Економија

Адора инженеринг: Не сме вклучени во производството и испораката на топлинска енергија, обврската во овој момент е целосно на БЕГ

А1он
„Адора инженеринг ДООЕЛ Скопје“ на никаков начин не е вклучена во оперирањето со производството и испораката на топлинска енергија во градот Скопје и нема никакво
Економија

ЕСМ – Енергетика непречено испорачува топлинска енергија

А1он
АД ЕСМ, подружица „Енергетика” врши непречено снабдување со топлинска енергија на корисниците во Скопје, приклучени на топловодната мрежа на Енергетика. Испораката на топлинска енергија е
Економија

РКЕ: Потрошувачите може да поднесат приговор за несоодветна услуга од снабдувачот со топлинска енергија

А1он
Потрошувачите кои не добиле соодветна услуга од снабдувачот со топлинска енергија може да поднесат приговор до Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ), која