moratorium

Македонија

Богдановиќ на средба со ДКСК околу укинувањето на мораториумот за градба во Центар

А1он
Градоначалникот на Општина Центар, Саша Богдановиќ, заедно со секретарот на општината, Маја Ралевска, утринава одржаа онлајн состанок со Државната комисија за спречување на корупцијата. На
Македонија

Центар има 32 барања за градење, укинатиот мораториум отвори можност за градежна офанзива по плановите оценети како криминални

Маја Илиевска-Пачемска
Од петти јануари до денес во Општина Центар пристигнале вкупно 32 барања за издавање одобренија градби на кои Општината треба да одговори сега, откако Уставниот
Македонија

Центар одговори на иницијативата да се укине мораториумот за градење

А1он
Градоначалникот на Општина Центар Саша Богдановиќ, достави одговор на Иницијативата за оцена на уставноста и законитоста на Одлуката за начинот на применување на деталните урбанистички
Македонија

Богдановиќ: Мораториумот не е тајна туку акт објавен во службено гласило, немаме обврска да ставаме назнаки

Се што е издадено од Општина Центар за земјиштето спроти „Холидеј Ин“ е согласно законските процедури, вели градоначалникот Саша Богдановиќ по објавата на Државната комисија
Македонија

Додека Охрид се мисли, екологистите укажуваат: За мораториум за градење нема законска пречка од 2017 година

Додека Охрид размислува, екологистите укажуваат дека за мораториум за градење нема законска пречка уште од 2017 година кога таква препорака стигна од УНЕСКО. Наспроти очекувањата
Македонија

„Охрид СОС“: Ново парапетче на Охридското Езеро додека Заев нема контрола врз државата

Граѓанската иницијатива „Охрид СОС“ алармира за ново уништување на брегот на Охридското Езеро, овој пат во близина на црквата „Св. Недела“ во Радожда. Градежна механизација
Македонија

Марин: Со мораториум само се одложува изградбата

Со мораториум само се одложува изградбата. Тоа не е решение, рече градоначалникот на општина Аеродром, Златко Марин, на денешната вонредна седница на Советот посветена на