gevgelija

Култура

Мурал ја краси зградата во центарот на Гевгелија

А1он
На фасадата од станбената зграда на гевгелиското шеталиште, се појави муралот „Бакнеж“ – композиција што беше селектирана од страна на комисијата при Министерството за култура
Македонија

Ташко Дојчинов поднесе оставка на функцијата претседател на Советот на Општина Гевгелија

А1он
Претседателот на Советот на Општина Гевгелија, Ташко Дојчинов, до градоначалникот Сашо Поцков, поднесе оставка на функцијата претседател и член на општинскиот Совет која беше очекувана
Македонија

Пуштена во употреба патарината кај Гевгелија

А1он
Новата патарина на автопатската делница Демир Капија – Смоквица е пуштена во употреба изутрина во седум часот. Според ценовникот на Јавното претпријатие за државни патишта
Македонија

Патарината кај Гевгелија од утре почнува со работа

А1он
Наплатната станица Гевгелија од утре ќе започне со работа. Како што соопштија вечерва од АМСМ, патарината ќе започне со работа од 7 часот изутрина. Според
Македонија

Куче било запалено со бензин во гевгелиско Стојаково

Кристијан Ландов
Маалско куче попладнево било запалено со бензин во гевгелиско Стојаково, а поради тешките изгореници по телото, за кратко време починало. Според информациите објавени на социјалните
Македонија

Од утре трето теренско прскање против комарци во општина Гевгелија

А1он
Општина Гевгелија најави дека од утре до среда на подрачјето на целата општина ќе биде извршено третото теренско прскање против комарци во соработка со Регионалниот
Македонија

Земјотрес почувствуван во Гевгелија

А1он
Земјотрес со интензитет од три степени според Европската макросеизмичка скала е почувствуван денеска во Гевгелија и околината. Земјотресот од телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија,
Македонија

ВИДЕО: Заев и Анѓушев во обиколка на системот за водоснабдување на Гевгелија

А1он
Премиерот Зоран Заев и вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев заедно со градоначалникот на Општина Гевгелија, Сашо Поцков и директорот ја јавното претпријатие Комуналец Гевгелија,