doktori

Македонија

Обвинителството ќе го истражува случајот со лекарката од Србија без лиценца која оперирала во битолската болница

А1он
Основното јавно обвинителство Битола оформи предмет по добиена анонимна пријава на 12 јануари 2021 година, а во врска со постапување на лекари специјалисти – гинеколози
Македонија

Лекарската комора бара да не се објавуваат имињата на лекари за кои се води постапка пред надлежните органи

А1он
Лекарската комора преку соопштение од новинарите бара да се почитува презумпцијата на невиност и да се избегнува практиката на објавување на комплетните имиња и презимиња
Регион

Бугарскиот министер за здравство: Лекарите се преморени, исцрпени, а дел од нив и заразени

А1он
Министерот за здравствена заштита на Бугарија, Костадин Ангелов, денеска предупреди дека најголемиот проблем на здравствениот систем е фактот дека здравствените работници од првата линија на
Свет

Малта: Лекарите и медицинските сестри ќе штрајкуваат ако не се откажат музичките фестивали

А1он
Лекарите и медицинските сестри на Малта денеска се заканија со штрајк поради тоа што најавените четири големи музички фестивали би можеле да бидат голем ризик
Македонија

Системот на ФЗО во целосен прекин, докторите не можат да издаваат рецепти, ниту да закажуваат термини за тестирања и прегледи

Кристијан Ландов
Сервисот на Фондот за здравствено осигурување преку кој докторите закажуваат термини за прегледи и издаваат рецепти не работи од утринава. Поради ова, тие не можат
Македонија

Филипче со здравствените работници за 1 Мај: Посебна благодарност и признание до оние кои неуморно се борат за јавното здравје

А1он
Денес, на Ден на трудот, упатувам посебна благодарност и признание до нив и сите здравствени работници кои неуморно се борат за зачувување на јавното здравје,
Магазин

Научници од 30 држави ги открија причините за речиси сите видови на рак

А1он
Научници успејаа ја „дешифрираат“ генетската информација за 38 видови на канцерогени клетки, објави “Би-Би-Си”. Големото истражување, во кое учествуваа 1.300 генетичари од над 30 земји
Македонија

Доктори од ВМА ќе можат одреден број часови да работат и во јавното здравство

А1он
Во измените на Законот за служба во Армијата, кој е во собраниска процеура предвидовме и законска рамка во која одреден број лица кои работат во
Македонија

Костов: Немало физичка пресметка со доктори, ниту протест пред мојата канцеларија

Кристијан Ландов
Директорот на болницата „8 Септември”, Христијан Костов, вели дека вчера немало физички инцидент, туку вербален конфликт помеѓу докторите на Одделот за интензивна нега и роднини