Протест против насилството врз здравствените работници и пред стара Градска болница

Од:

Протест на здравствените работници против насилството врз нив денеска се одржа под мотото „Доста е! Стоп за насилството врз медицинарите“.

Протестот се одржа пред Клиничкиот центар на хелиодромот, пред ГОБ „8 Септември“, пред стара Градска болница, пред поликлиниките и здравствените домови, пред ординациите, пунктовите, во периодот предвиден за пауза.

Министерот Венко Филипче најави нови мерки за справување со насилството. Тој рече дека во координација со министерството за правда и МВР договориле конкретни мерки. Министерот најави мобилна патрола во старата градска болница, каде, како што рече, имало најмногу инциденти, особено во дежурствата.

Би можело да ве интересира

Филипче: Се очекува до крајот на неделава да имаме подобра слика за состојбата со Ковид-19

Ана Ололовска

Министерот Филипче ќе одржи состанок со Комисијата за заразни болести

Ана Ололовска

Меѓународно истражување „КОВИД-19 и ментално здравје“

Ана Ололовска

МЗ: Граѓаните да ги почитуваат во целост мерките и препораките за заштита од коронавирусот

Ана Ололовска

Системот на ФЗО во целосен прекин, докторите не можат да издаваат рецепти, ниту да закажуваат термини за тестирања и прегледи

Кристијан Ландов

Филипче: Продолжуваме да го зајакнуваме јавното здравство

Ана Ололовска