deponii

Македонија

ЦУК: Да не се палат ниви и диви депонии, се уште има пожари на отворен простор

А1он
Во последното деноноќие пожарникарите од Штип и од Велес интервенирале на запалена ниска вегетација во Штипско и Велешко. Пожарникарите од Скопје интервенирале на запалено ѓубриште
Македонија

Министерство за животна средина: Средувањето на проблемот со депониите е комплексен и бара посветеност од сите чинители

А1он
Еден од врвните приоритети на Министерството за животна средина и Владата на Република Северна Македонија, во соработка со локаната самоуправа е воспоставувањето на интегриран самоодржлив
Видео Македонија

ВИДЕО: Му направиле депонија на плацот, а кога се побунил ќе го натепале

Габриела Димковиќ-Мишевска
Земјиштето на Нино Здравков од Бутел за два месеци се претворило во депонија со градежен шут кој секојдневно го носат десетици камиони на приватни компании.
Македонија

Шилегов и Марин чистеа ѓубре, Богдановиќ уриваше,  претседателските избори ги растрчаа градоначалниците

Маја Илиевска-Пачемска
Со медицински ракавици и зелена маичка скопскиот градоначалник Петре Шилегов денес заедно со градската администрација и дел од амбасадорите, чистеше ѓубре на паркингот спроти Скопски
Македонија

Масовна акција за расчистување на дивите депонии во Скопје

А1он
Неколку илјади граѓани, вработени во градската администрација, општините и јавните претпријатија, студенти од сите скопски универзитети, претставници од невладиниот сектор и од дипломатските претставништва, како
Македонија

Во Струмица продолжи акцијата за чистење диви депонии

А1он
Продолжува акциjата за чистење на комуналниот отпад во повеќе населени места на територијата на општина Струмица со конкретни активности на ЈПКД „Комуналец“ во соработка со
Македонија

Акција на Град Скопје за чистење на дивите депонии во Визбегово

А1он
Екипи на скопските јавните претпријатија започнаа генерално чистење на Јадранската магистрала во населбата Визбегово. Акцијата се одвива на потегот од булевар „Словенија“ кон Момин поток
Македонија

(ВИДЕО) Шилегов: Досега исчитени 220 депонии во Скопје

А1он
Во населбата Хиподром денеска почна акцијата за чистење на општина Гази Баба. Со чистење ќе се продолжи во Маџари, Триангла, Ќерамидница, Ченто, Железара и Автокоманда.