danoci

Економија

Новите даноци на возила дел од еколошките мерки, нема големи промени во стапките

А1он
Зголемувањето на данокот на моторни возила, што законски ќе се регулира и веќе е во собраниска процедура е во насока на мерките, што се преземаат
Економија

Ангеловска: Започна поврат на ДДВ кон граѓаните и ќе продолжи и следните денови

А1он
Исплатата на повратот на ДДВ од скенираните сметки започна денеска и ќе се извршува непречено во претстојните денови, се додека не се исплатат сите граѓани
Видео Економија

ВИДЕО: Половина милион евра награди за скенирање сметки

Маја Илиевска-Пачемска
Министерството за финансии одвои половина милион евра за награди за скенирање сметки во рамки на акцијата „МојДДВ“. Предвидени се 10 награди на дневно, 15 награди
Економија

ОМ: Не одложување, а целосно укинување на прогресивното оданочување

А1он
„Обединети за Македонија е за целосно укинување на прогресивното оданочување. Со рамниот данок сите се оданочуваат со иста стапка. Освен како центар-десно партија, ова го
Економија

ВМРО-Народна партија: Укинувањето на прогресивната даночна политика ќе донесе поголема стабилност на бизнис секторот

А1он
„ВМРО-Народна партија изразува поддршка на Владата за одлуката за замрзнување на прогресивното оданочување и враќање на рамниот данок. ВМРО-Народна партија уште на почетокот беше против
Економија

Анкета: Прогресивното оданочување не ги зголемило трошоци за работа кај 51 отсто од фирмите

А1он
Промената на даночната политика и воведувањето на прогресивното оданочување на данокот на личен доход кај 51 отсто од компаниите членки на Стопанската комора на Македонија
Економија

Белата куќа разгледува намалување даноци за да се избегне рецесија

А1он
Белата куќа предвидува намалување на даноците и царините како начин да се избегне влегувањето на САД во рецесија, и покрај тврдењата на претседателот Доналд Трамп
Свет

„Даночен рај“ кој ги штити милијардите што ги кријат богаташите

А1он
Блумберг Британските Девствени острови (БВИ) се еден од најпопуларните „даночни раеви“, со 400.000 регистрирани компании вредни 1,5 илјади милијарди американски долари, и силно се борат
Економија

Даночните обврзници уште денеска можат да ги потврдат или корегираат податоците во годишната даночна пријава

А1он
Истекува рокот за увид во претпополнетата Годишна даночна пријава за 2018 година што значи дека даночните обврзници кои се регистрирани на системот е-Персонлен данок имаат
Економија

Дилемите од примената на Законот за ДДВ и одданочувањето на ИТ-услугите

А1он
Стопанската Комора за информатички и комуникациски технологии – МАСИТ, денеска ќе одржи прес-конференција на тема: Автентично толкување на член 14 од Законот за данок на