ВМРО-Народна партија: Укинувањето на прогресивната даночна политика ќе донесе поголема стабилност на бизнис секторот

Од:

„ВМРО-Народна партија изразува поддршка на Владата за одлуката за замрзнување на прогресивното оданочување и враќање на рамниот данок.

dobivaj vesti na viber

ВМРО-Народна партија уште на почетокот беше против одлуката за промена на даночната политика во Македонија и сеуште стои на ставот дека не е потребно само одложување туку и целосно укинување на прогресивното оданочување.

Причините за ваквиот став ги согледа и самата Влада со тоа што прогресивната даночна политика всушност резултираше со контрапродуктивен ефект.

Сметаме дека со укинувањето на прогресивната даночна политика ќе се постигне најдобар ефект и ќе придонесе за поголема стабилност на бизнис секторот“, се вели во соопштението на ВМРО-Народна партија.

Би можело да ве интересира

Димитриеска Кочоска: ВМРО-ДПМНЕ е против даночната политика на СДСМ за високи даноци за народот, ние протежираме политика на ниски и рамни даноци

Ана Ололовска

ВМРО-НП: Заклучоците што ги гледа сега македонската јавност се договорени пред повеќе од две години

Ана Ололовска

ВМРО-НП предлага: На прославите на Илинден во Крушево да нема политички говори

Горан Наумовски

ВМРО-НП: Јасно е дека Бугарија има дозволено на ЕУ со нас да комуницира на македонски јазик што е огромна победа

Ана Ололовска

ВМРО-НП: Во „францускиот предлог“ нема ништо што го загрозува македонскиот јазик и идентитет

Ана Ололовска

ВМРО-НП: Францускиот предлог има многу елементи кои се во интерес на Македонија

Ана Ололовска