danoci

Економија

Дилемите од примената на Законот за ДДВ и одданочувањето на ИТ-услугите

А1он
Стопанската Комора за информатички и комуникациски технологии – МАСИТ, денеска ќе одржи прес-конференција на тема: Автентично толкување на член 14 од Законот за данок на
Економија

УЈП почнува со доставување на претпополнетите годишни даночни пријави

А1он
Управата за јавни приходи од денеска ќе почне да ги доставува претпополетите годишни даночни пријави на даночните обврзници за приходи остварени во 2018 година. Претпополнетите
Економија

Лукаревска: Намалување на сивата економија ќе почне од дисциплинирање на даночните обврзници

А1он
Управата за јавни приходи во 2018 година спроведе 7.148 контроли за фискализација, од кои кај 826 беа утврдени неправилности и тоа во најголем дел од
Економија

Ќе се намалува рокот за даночните обврзници да останат регистрирани за ДДВ

А1он
Поради прецизирање и појаснување на одредени одредби, Министерството за финансии предлага измени и дополнувања во Законот за данокот на додадена вредност, објавено е на ЕНЕР.
Економија

Седумдесет отсто од жителите во Вардарски регион се регистрирале за е-персонален данок во УЈП

А1он
За е-персонален данок во УЈП се регистрирале 70 отсто од жителите во Вардарски регион. Станува збор за даночни обврзници од Кавадарци, Неготино, Росоман, Демир Капија
Економија

Мицкоски: Со повисоките даноци ќе има поголем грабеж, кој ќе го платат граѓаните

А1он
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вчера беше во посета на ОК на ВМРО-ДПМНЕ Кисела Вода, каде оствари средба со голем број на членови и симпатизери