2 avgust

Македонија

ФОТО: Џафери се поклони на гробот на Карев

А1он
Собраниска делегација предводена од Талат Џафери, претседател на Собранието на Република Македонија, во состав: Хари Локвенец, Кети Смилевска и Јулијана Николова положи цвеќе на гробот
Македонија

Честитка од лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски по повод Илинден

А1он
Илинден – 2 Август е денот кој е белег на македонската борба за државност, слобода и непокорот на нашиот народ, истакнува претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и
Култура

Фолклорната група „Копачка“ од Драмче најдобра на „Илинденски денови“

А1он
Здружението фолклорна група „Копачка“ од делчевското село Драмче е најуспешната група која презентираше традиционална музика и игра на фестивалот на народни песни и игри „Илинденски
Македонија

На Гумење во Крушево отворени „10 дена Крушевска Република“

А1он
На платото на Гумење во Крушево синоќа пригодно беа отворени јубилејните 50-ти Научно-културни средби „10 дена Крушевска Република“. Пред самото отворање на Манифестаијата илинденските коњаници,
Македонија

Сојузот на воени инвалиди повика на илинденски собир во Кривопаланечкото село Трново

А1он
Големиот државен празник Илинден, 2 август и голем христијански празник, кога православните верници го чествуваат Свети Илија, ќе биде прославен и во селот Трново, во
Македонија

Честитка од друштвото „Илинден“ од Тирана за празникот Илинден

А1он
Македонското друштво „Илинден“ со седиште во Тирана и разгранокот на друштвото за Голо Брдо по повод двата историски Илиндена упатија честика до сите Македонци. –
Македонија

Македонија утре ќе ги одбележи двата историски Илиндена

А1он
Република Македонија утре ќе ги одбележи двата историски Илиндена – 114 години од почетокот на Илинденското востание и 73 години од Првото заседание на АСНОМ.
Македонија

Одбележан македонски национален празник Илинден во Австралија

А1он
Со свечена академија и богата културно- уметничка програма Македонската општина на Западна Австралија го одбележа претстојниот македонски национален празник Илинден. Одбележувањето започна во дворот на