Демократски сојуз: Честит празник

Од:

Демократскиот сојуз, на сите граѓани на Република Македонија, им го честита Илинден, најголемиот двоен празник на македонскиот народ и сите граѓани без разлика на националната и верска припадност.

dobivaj vesti na viber

„На овој ден се удрени темелите на Македонската држава со што се остварија вековните стремежи за самостојна и независна македонска држава.

Со Манифестот за приклучување на востанието, како и принципите на дејствување на првата република на Балканот во 1903 година , се промовирани европските вредности на кои почива модерна европа.

Тоа е заветот за сите нас, да бидеме сплотени, да имаме разбирање за различностите и да се бориме за правда и еднакви права за сите“, се вели во честитката на Демократскиот сојуз.

Би можело да ве интересира

ДС: Врвни приоритети, субвенции за електричната енергија и поддршка на сиромашните

Ана Ололовска

Демократски сојуз: Грешки со историски димензии

Ана Ололовска

2.Aвгуст е неработен ден за сите граѓани на Македонија

Демократски сојуз: Да се откријат пироманите кои запалија автомобил

Горан Наумовски

Павле Трајанов не гласаше „за“ Францускиот предлог

Ана Ололовска

Демократски сојуз: Со францускиот предлог бугарските барања стануваат европски

Ана Ололовска