Илинденски чествувања во Крушево

Од:

Чествувањата по повод 114 годишината од Илинденското востание денеска во Крушево почнаа од 9:30 часот со положување цвеќиња и оддавање почит пред гробот на претседателот на Крушевската Република Никола Карев во „Македониумот“ на Гумење и пред споменикот во месноста Слива каде во битка загинале 40 востаници.

dobivaj vesti na viber

Почит оддадоа делегација на Собранието на РМ предводена од претседателот Талат Џафери, делегација од кабинетот на Претседателот на Република Македонија, владина делегација предводена од министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, од Министерството за одбрана, Генералштабот на АРМ предводена од генерал Павле Арсовски, делегација на градот Крушево на чело со градоначалникот Ѓорги Дамчески, делегации од научно културните средби „10 дена Крушевска Република“, на здруженија и граѓани.

Во чест на загинатите илинденци се одржа и панихида во црквата „Свети Никола“ во центарот на Крушево.

Централното чествување е на Мечкин Камен каде што ќе говори претседателот на СобраниетоТалат Џафери.

Би можело да ве интересира

Пензионер од Крушево нападнал сосед и полицаец

Изложба и ди џеј сет, вчера проекција на „Хомо“

Делегацијата на ВМРО-ДПМНЕ си замина од Мечкин Камен: Очајната власт не го пушти народот што не е за СДСМ на прославата

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Песната „Во борба, во борба“ во Крушево изведена без строфата за Гоце Делчев и фашистите

Македонија го слави Илинден

Катерина Павлова-Николовска

2.Aвгуст е неработен ден за сите граѓани на Македонија