2 avgust

Македонија

Делегација на Град Скопје положи цвеќиња по повод Илинден

А1он
По повод големиот македонски државен празник 2 Август на кој се одбележува 73-годишнината од одржувањето на АСНОМ и 114-годишнината од Илинденското востание, делегација на Градот
Македонија

(ВИДЕО) Џафери: Во овие 26 години поминавме многу кризи, но кај граѓаните не се наруши духот на соживот

А1он
Претседателот на Собранието Талат Џафери во говорот од Мечкин Камен пораќа дека дошол за да оддаде почит на како што рече „хероите Илинденци кои се
Македонија

Анѓушев: Да ја градиме Македонија како граѓанска држава еднаква за сите

А1он
Во државотворната историја и континуитет на еден народ, декларациите, документите, усвоените одлуки и резолуции, се важен момент. Но, она што е уште поважно се визионерските
Македонија

Демократски сојуз: Честит празник

А1он
Демократскиот сојуз, на сите граѓани на Република Македонија, им го честита Илинден, најголемиот двоен празник на македонскиот народ и сите граѓани без разлика на националната
Македонија

Претседателот Иванов положи цвеќе пред спомениците на АСНОМ и на Никола Карев

А1он
Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска, по повод Илинден, положи цвеќе пред спомениците на АСНОМ во паркот „Жена борец“ и на Никола Карев пред