Во Велес одбележан Илинден

Од:

Општина Велес во соработка со Општинската организација на Сојузот на борците по повод големиот македонски празник Илинден, претпладнево ја посетија Спомен костурницата на загинатиоте борци од НОВ.

dobivaj vesti na viber

Букети цвеќе во знак на почит на сите македонски синови кои се бореа за Македонија, положија делегации на Општина Велес, на Сојузот на борци и претставници на АРМ од велешкиот гарнизон.

Делегациите положија цвеќе и на споменикот на Коњаникот во центарот на Велес, кој е посветен на велешките војводи – Илинденци: Јован Наумов Алабакот, Александар Димов Докурчев и Тодор Христов Офицерчето.

Би можело да ве интересира

Седум повредени во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

А1он

2.Aвгуст е неработен ден за сите граѓани на Македонија

Приведени тројца дилери во Велес, пронајдена дрога

А1он

Притвор за велешанец кој тепал и ограбувал повозрасни жени

Катерина Павлова-Николовска

Велешанец со пушка шетал по улица, доби 30 дена притвор

Во Велес откриени фалсификувани долари

А1он