Во Велес одбележан Илинден

Од:

Општина Велес во соработка со Општинската организација на Сојузот на борците по повод големиот македонски празник Илинден, претпладнево ја посетија Спомен костурницата на загинатиоте борци од НОВ.

Букети цвеќе во знак на почит на сите македонски синови кои се бореа за Македонија, положија делегации на Општина Велес, на Сојузот на борци и претставници на АРМ од велешкиот гарнизон.

Делегациите положија цвеќе и на споменикот на Коњаникот во центарот на Велес, кој е посветен на велешките војводи – Илинденци: Јован Наумов Алабакот, Александар Димов Докурчев и Тодор Христов Офицерчето.

Би можело да ве интересира

Ја ранил невенчаната сопруга, па се самоубил

Потврдена слободата на велешанката Пале, која го усмрти насилниот партнер додека ја давел

Кристијан Ландов

Уапсен крадец во Велес

Горан Наумовски

Пронајдено е телото на жената што се фрли во Вардар

Основно училиште од Велес со двајца директори, еден назначен од министер, еден од градоначалник

Орце Костов

Велешанецот кој прегази 11-годишно девојче бил под дејство на алкохол, се бара притвор

Катерина Павлова-Николовска