Честитка за Илинден од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ

Од:

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ на сите граѓани на Република Македонија им го честита најголемиот празник на нашата татковина, Илинден.

dobivaj vesti na viber

– Големиот македонски празник Илинден претставува симбол за македонската непокор, желба и одлучност на многу генерации во минатото за денес ние да живееме во слободна и независна Република Македонија. На овој ден сите Македонци ги чествуваме славните и храбрите илинденци кои го жртвувале својот живот за татковината како и мудрите и пожртвувани припадници на Народнослободителната војска кои се нераскинлив дел од модерна Македонија, се вели во честитката.

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ упатува повик до сите граѓани на Република Македонија и до сите политичари да работат за зацврстување на меѓусебната почит, разбирање и сплотени сите заедно да ја чуваат државноста, сувереноста и независноста на Република Македонија.

– Сакајќи и почитувајќи ја сопствената татковина правиме сигурна и безбедна иднина за нас и за нашите идни поколенија. На сите граѓани им посакуваме овој голем ден да го поминат во среќа, радост, љубов и исполнетост со гордост бидејќи се Македонци. Нека е честит и вековит празникот, стои во честитката од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Го штитиме македонскиот идентитет, ВМРО-ДПМНЕ шири лаги за бугаризација

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ и Ковачевски немаат 80 пратеници за Уставни измени и внесување на Бугарите во Уставот

Кочоска Димитриеска: СДСМ се здружена криминална банда со ДУИ, затоа немаат храброст да ги осудат за исвиркување на македонскиот јазик

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски е премиер и професор, а нема факултет меѓу 2000 универзитети на Шангајската листа

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски да одговори – Или уставни измени веднаш во Собрание, па да види јавноста дека нема 80 пратеници, или оставка и избори

Ана Ололовска

Мицкоски: СДСМ и Ковачевски работат под диктат на Бугарија

Ана Ололовска