Илинден одбележан во Крива Паланка

Од:

На спомен-бистата на борците од Народноослободителната борба пред зградата на општина Крива Паланка денеска беше положено цвеќе во чест на двата Илиндена.

dobivaj vesti na viber

Цвеќе положи делегација од општина Крива Паланка предводена од градоначалникот Арсенчо Алексовски, претставници од општинскиот Сојуз на борци од Крива Паланка, пратеникот во Собранието на Република Македонија од ВМРО-ДПМНЕ Слаѓана Митовска, делегација од партијата, граѓани…

– Овој ден е празник над празниците, ден кога ги славиме двата Илиндена со кои се означени темелите на македонската држава. Им го честитам празникот на сограѓаните и сите Македонци каде и да се, изјави градоначалникот на Крива Паланка Арсенчо Алексовски.

Честитки по повод големиот национален празник упати и пратеничката Митовска.

– Посакувам да си ја почитуваме историјата и да си ја сакаме сегашноста, со визија за иднината, зашто народ без минато нема иднина, порача Митовска.

Со едноминутно молчење присутните им оддадоа почит на паднатите борци.

Би можело да ве интересира

Министерството за култура ги стопира средствата за фестивалот во Крива Паланка поради Аца Лукас

2.Aвгуст е неработен ден за сите граѓани на Македонија

Исчезнатиот паланчанец пронајден починат

Празнични денови исполнети со семејно насилство, истепани сопруги, брат и син

А1он

Богата предновогодишна културна програма во Крива Паланка

А1он

Крива Паланка ќе добие нова фитнес зона

Ана Ололовска