Денот на Републиката – Илинден одбележан во Гевгелија

Од:

Одбележување на двата значајни датума од историјата на македонскиот народ – 114 години од Илинденкото востание и 73 години од Првото заседание на АСНОМ денеска во Гевгелија организираше општинската боречка организација.

Општинска делегација на чело со градоначалникот Иван Франгов, делегација на борците, здруженија на граѓани и политички партии по повод празникот положија цвеќе пред Спомен-костурницата на паднатите борци и на бистите на народните херои.

За значењето на двата Илиндена говореше претседателот на боречката организација Ристо Марковски, кој истакна дека преку нив македонскиот народ јасно и недвосмилено ја истакнал својата желба да живее во слободна и независна држава, нагласувајќи дека Илинден секогаш треба да биде потсетник за нескршливата волја на македонскиот народ.

Би можело да ве интересира

Петкова: Се обидоа да го прикријат насилството над десетмесечно бебе, Тренчовска и директорката да си поднесат оставки

Дали директорката на градинката и министерката Тренчевска ги виделе фотографиите од брутално истепаното бебенце прашува ВМРО-ДПМНЕ

Градинката од Гевгелија демантира: Не се работи за насилство, детето е повредено во игра

Катерина Павлова-Николовска

2.Aвгуст е неработен ден за сите граѓани на Македонија

Гевгеличанец пронајден мртов во неговиот дом

Импровизирана лабораторија за производство на марихуана откриена во куќа во Гевгелија, притвор за едно лице