Свет

Украина: Гранатирана онколошка болница

А1он
Руски сили ја гранатираа регионалната онколошка болница во Миколаев, објави шефот на градската регионална здравствена администрација, Максим Безносенко. „Само кретен може да ги нападне слабите.
Свет

Зеленски: Од украинските градови вчера евакуирани малку повеќе од 7.000 луѓе

А1он
Само 7.144 луѓе вчера беа евакуирани од украинските градови, соопшти украинскиот претседател Володимир Зеленски во своето последно телевизиско обраќање, што е значително помалку отколку во
Свет

Украина ја обвинува Русија дека спречува евакуација

А1он
Украинската Влада соопшти дека руските напади ги спречиле луѓето да избегаат од јужниот пристанишен град Мариупол, додека условите во градот стануваат се потешки. Властите соопштија
Свет

Британија: Руските сили се наоѓаат на 25 километри од Киев

А1он
Министерството за одбрана на Обединетото Кралство соопшти дека поголемиот дел од руските копнени сили моментално се на околу 25 километри од центарот на главниот град
Свет

Нови сателитски снимки: Русите се поблиску до Киев, горат куќи, луѓе кои бегаат…

А1он
Новите сателитски снимки покажуваат куќи како горат додека руските војници напредуваат поблиску до Киев. Може да се забележат и долги редици автомобили кои се обидуваат
Свет

Во Суми ќе се отворат хуманитарни коридори

А1он
Хуманитарни коридори утрово ќе бидат воспоставени за североисточен град Суми, соопшти градоначалникот Дмитри Живицки во објава на Телеграм. Според Живицки, напорите за евакуација кои ќе
Свет

(ВИДЕО) Украина објави снимка: „Уништен е непријателскиот контролен пункт во правец на Киев“

А1он
Украинското Министерство за одбрана утринава објави видео, нагласувајќи дека непријателските сили на пат кон Киев биле уништени со воздушен напад. „Непријателскиот контролен пункт во правец