Видео Македонија

ВИДЕО: СЈО бара Орце Камчев да биде стражарно донесен со полиција во судот

Васко Маглешов
Поради отсуство на обвинетиот Метуш Шабани, бидејќи го повредил коленото на 16 јуни, судијката Александра Ристеска го одложи денешното рочиште за предметот на СЈО, „Тортура“.
Македонија

Постапка за разрешување за судијата Панчевски за местењето судски предмети

Васко Маглешов
Судскиот совет на денешната седница отворил постапка за утврдување нестручно и несовесно вршење на функцијата за поранешниот претседател на скопскиот Кривичен суд, Владимир Панчевски, дознава
Македонија

Грујевски наредил на парчиња од 5 сантиметри двапати да биде исечена опремата за прислушување од УБК

Васко Маглешов
„Ни беше кажано од Горан Грујевски дека опремата за следење на комуникациите ќе ја исечка на парчиња од пет сантиметри, а потоа ќе ја однесе
Видео Македонија

ВИДЕО: Дали судски предмети се делеле на рака, граѓаните да прашаат во судовите

Васко Маглешов
Граѓаните кои се сомневаат дека нивните предмети во судовите не се распределени електронски, преку АКМИС системот, туку на рака, за тоа може да се обратат
Македонија

Шарените револуционери Савески и Куновски одново на обвинителна клупа

Васко Маглешов
Апелацискиот суд во Скопје ја укина ослободителната пресуда за Здравко Свески и Владимир Куновски, и двајцата учесници во шарената револуција, пишува во решението на второстепениот суд,
Македонија

Јанкулоска по стапките на Бучковски: Бара да не оди во затвор дури Врховен не одлучи

Васко Маглешов
Ако за 16 дена петмина врховни судии не одлучат за времената мерка на ексминистерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, таа на 1 јули треба да
Видео Македонија

(ВИДЕО) Јанева: Чека може да си ги преземе „бомбите“ од „Јутјуб“

Васко Маглешов
Шефицата на специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева, на која на 15 септември ѝ истекува мандатот, два и пол часа го презентираше шестмесечниот извештај за работата
Македонија

Јанкулоска бара да биде разршена Кацарска за судењето за „мерцедесот“

Васко Маглешов
До Судскиот совет стигнала претставка за разрешување на судијката од Кривичниот суд во Скопје, Добрила Кацарска поднесена од сопругот на ексминистерката за внатрешни работи, Гордана
Македонија

Дали балдазата на Мијалков ќе оди кај сопругот во Стразбур повторно ќе одлучува Управен

Васко Маглешов
Врховниот суд ѝ ја уважи жалбата на врховната судијка Емилија Илиевска, сестра на сопругата на Сашо Мијалков, ексдиректорот на тајната полиција и го укина решението
Македонија

30 дена притвор за Јахиу поради опасност да избега и да го повтори делото

Васко Маглешов
Осомничениот Јахи Јахиу, кого Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција го осомничи дека зел поткуп за да намести фирма да добие европски пари, заврши