Свет

Во Турција усвоен закон што предвидува затворски казни за ширење дезинформации

А1он
Турскиот парламент синоќа усвои Закон што наводно има за цел борба против лажните вести и дезинформациите, со оспорувани одредби што предвидуваат и затворски казни за
Свет

Конгресниот комитет му нареди на Трамп да сведочи и да ги предаде документите за нападот на Капитол

А1он
Комитетот на американскиот Конгрес кој го истражува нападот на Капитол на 6 јануари 2021 година, изгласа да му се нареди на поранешниот претседател Доналд Трамп
Uncategorized

(ВИДЕО) Петмина убиени во главниот град на Северна Каролина, уапсен е вооружениот напаѓач

А1он
Во главниот град на американската сојузна држава северна каролина, Роли, денеска е уапсен вооружен маж, откако претходно убил пет лица, вклучувајќи и полицаец кој не
Свет

(ВИДЕО) Објавено досега невидено видео од нападот на приврзаниците на Трамп на Капитол

А1он
Комитетот што го истражува нападот на Капитол објави претходно необјавени снимки на кои највисоката американска функционерка Ненси Пелоси и други пратеници избезумено ги повикуваат на
Свет

Руските сили повторно го ракетирале градот Запорожје

А1он
Руските сили извршиле уште еден ракетен напад врз градот Запорожје, а во еден од окрузите избувнал пожар, пренесуваат украинските медиуми. Шефот на регионалната воена управа
Свет

Шефот на МААЕ гледа напредок во разговорите со Киев и Москва околу нуклеарката „Запорожје“

А1он
Постигнат е одреден напредок во разговорите по прашањето за нуклеарната централа „Запорожје“ во Украина што е под руска контрола, соопшти шефот на Меѓународната агенција за
Свет

(ВИДЕО) Почина момчето кое беше спасено од урнатините во Миколаев

А1он
Единаесетгодишно момче кое беше спасено од урнатините на зграда во Миколаев почина во болница, соопштија украинските власти. Зградата се урна по руските ракетни напади, соопшти
Свет

Меркел: Не жалам за енергетската политика со Русија

А1он
Поранешната германска канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека не жали за курсот што нејзината влада го зазеде за својата енергетска политика и Русија за време
Македонија

Акциска сообраќајна контрола, 61 санкции, 14 возила упатени на вонреден технички преглед

А1он
Денеска (13.10.2022) во периодот од 12 до 16 часот од страна на секторите за внатрешни работи и патролни тимови составени од полициски службеници од Одделот