Македонија

Голема потрага по третиот Македонец кој исчезна на Халкидики

А1он
Грчките крајбрежни спасувачки служби трагаат по третиот Македонец кого го одвлекоа струите на Егејското Море кај Посиди на Халкидики. Во потрагата по исчезнатиот 28-годишен Македонец
Македонија

На Табановце се чека 45 минути, а на Богородица 30 минути

А1он
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. Поради зголемена
Свет

Претседателот на Шри Ланка најави дека ќе поднесе оставка

А1он
Претседателот на Шри Ланка Готабаја Раџапакса го известил премиерот Ранил Викремесинге дека ќе поднесе оставка, соопшти денеска кабинетот на премиерот. И премиерот Викремесинге рече дека
Свет

Се очекува до 15 ноември на планетата да има осум милијарди жители

А1он
Светската популација се очекува да достигне осум милијарди до 15 ноември, покажуваат денеска објавените проекции на Одделот за економски и социјални прашања на ОН. Според
Македонија

ДУИ: Апасиев ја откри проруската стратегија за заедничките протести со ВМРО

А1он
Димитар Апасиев, како коалиционен партнер на ВМРО-ДПМНЕ, но и на Алијанса и Беса во коалицијата „61“, денеска ја обелодени проруската стратегија за заедничките протести како
Македонија

СДСМ: Апасиев ја откри намерата на коалицијата ВМРО-ДПМНЕ и Левица – да не бидеме членка на ЕУ

А1он
„Денес коалицискиот партнер на Мицкоски, Дидмитар Апасиев ја откри вистинската намера и цел на коалицијата ВМРО-ДПМНЕ – Левица а тоа е да не бидеме членки
Регион

(ВИДЕО) Инцидент пред зградата на Владата на Црна Гора: Демонстрантите се обидоа да ја пробијат оградата

А1он
Усвоен е Основниот договор со Српската православна црква (СПЦ) по повеќе од четири часа дискусија, изјави премиерот на Црна Гора, Дритан Абазовиќ. За усвојување на