Економија

Владата го разреши раководството на фабриката Колска

А1он
Владата на Република Северна Македонија, на денешната, 90-та седница, ги разреши управителот и членовите на Надзорниот одбор на фабриката за шински возила „Велес“, ДООЕЛ –
Свет

ЕП изгласа: Србија треба да воведе санкции кон Русија доколку сака да ги продолжи преговорите со ЕУ

А1он
Одборот за надворешна политика на Европскиот парламент (ЕП) со мнозинство гласови усвои извештај во кој се бара пристапните преговори со Србија да бидат условени со
Економија

Русија тврди дека неколку лица се уапсени при обид за напад на гасоводот Турски тек

А1он
Кремљ соопшти дека неколку лица биле уапсени при, како што рече портпаролот Дмитриј Песков, обид за напад на гасоводот Турски тек на руска територија –
Македонија

Маричиќ: Реформите се одржливи, имаме препознаен напредок од ЕК и ни претстојат нови можности

А1он
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ на денешната заедничка прес-конференција со шефот на Делегацијата на ЕУ во земјава, Гир, рече дека
Економија

Тренчевска: Работиме на тоа сите граѓани во нашата држава да имаат еднаков пристап до социјалните услуги

А1он
Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска во текот на денешната посета на Македонски Брод заедно со директорот на Центарот за социјална работа, Синиша
Економија

(ВИДЕО) Ковачевски: Со новиот модел за субвенции го зголемуваме домашното производство на храна и ги поддржуваме земјоделците

А1он
Со новиот „decoupling систем“ за распределба на субвенциите, прилагоден на предизвиците што ни ги донесе кризата, земјоделците добиваат авансна исплата на субвенциите тогаш кога им
Македонија

(ВИДЕО) Коциќ: Нови инвестиции во енергетскиот сектор за зголемено домашно производство на електрична енергија

А1он
Владата предводена од СДСМ и надлежните институции се посветени на обезбедување доволно енергенси за претстојната зима. Во ек на светска енергетска и економска криза, важно