Македонија

Жерновски до Груевски: Сакате да кажете дека не сте знаеле за протестите на Вашите партиски членови?

А1он
Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски одговари на критиките упатени кон од него од премиерот во интервјуто за Нетпрес. „Го читам интервјуто… и малку сум
Култура

Во Стоби ќе се одржи 12 Интернационален фестивал на античка драма „Стоби 2013“

А1он
На просторот на античкиот амфитетар во археолошкиот локалитет Стоби од 13 до 20 јули ќе се одржи 12-от  Интернационален фестивал на античка драма „Стоби 2013“.
Економија

Праските „нектарина“ достигнаа 48 денари

А1он
До 48 денари достигна цената за килограм праски од сортата „нектарина“ што е рекордна сума сезонава во Росоман. Како што соопшти денеска градоначалникот Стојанче Лазов, оваа цена е постигната
Македонија

Отворен повик: Волонтирај во СДСМ

А1он
Социјалдемократскиот сојуз на Македонија објавува отворен повик за волонтирање чија цел е ангажирање на креативни, професионални, подготвени за тимска работа, високо мотивирани и трудољубиви лица,
Видео Македонија

ВИДЕО: Медиумите кои направија конструкција од изјавата на Заев да се извинат

А1он
Минатата недела неколку медиуми во Македонија, пренесувајќи дел од интервјуто на претседателот на СДСМ Зоран Заев дадено за неделникот „Република” направија груба манипулација и дезинформација
Свет

Европски суд за човекови права: Доживотната казна затвор во Британија нехумана и понижувачка

А1он
Европскиот суд за човекови права (ЕЦХР) пресуди денеска дека доживотната казна затвор која се применува во Велика Британија е „нехумана и понижувачка“, како одговор на жалбата на
Економија

ЛДП: Груевски, народот е гладен

А1он
Либерално демократската партија реагира на, како што велат, катастрофалната состојба во Република Македонија. Кон неодамнешното фијаско од Брисел, кога Македонија не беше спомната ниту во