Свет

ФОТО: Парада во Лондон во чест на роденденот на кралицата Елизабета Втора

А1он
Традиционалната парада и смотра на воените единци се одржа денеска во Лондон во чест на службениот роденден на кралицата Елизабета Втора. На оваа манифестација присуствуваше кралицата,
Свет

Пјонгјанг: Додека САД и Јужна Кореја се закануваат, ние ја зајакнуваме нуклеарната одбрана

А1он
Северна Кореја денеска повторно предупреди дека ќе ги зајакнува своите нуклеарни одбранбени капацитети поради „воените закани“ на САД и „конфронтирачката политика“ на Јужна Кореја. Државниот весник на
Свет

Потона траект во близина на Филипините, две лица загинати

А1он
Филипинската крајбрежна стража денеска соопшти дека две лица загинаа, а седум се водат како исчезнати по потонување на траект во водите во централната област на земјата, додека
Видео Регион

(ВИДЕО) Бугарија на нозе: Господа политичари, Терминал 2 за вас, Бугарија за нас!

А1он
Бугарија се крена на нозе против назначувањето на Делјан Пеевски за претседател на Државната агенција за национална сигурност (ДАНС). Насобраните демонстранти синоќа извикуваа, „Мафија, мафија“,