ginis

Магазин

Соборен рекордот во менување автомобилски гуми

А1он
Познатиот австриски синџир сервиси за автомобили „Среќен автомобил“ (Lucky Car), на мајсторот Остоја Матиќ, влезе во Гинисовата книга на рекорди. Имено, младите кои се на
Магазин

Новиот женски рекорд за најбрзо искачување на Еверест, ѝ припаѓа на планинарка од Хонг Конг

А1он
Планинарката од Хонг Конг, Цанг Јин-хунг, среде своето петто десетлетие од животот го освои Монт Еверест за помалку од 26 часа. Со тоа, таа стана
Магазин

ВИДЕО: „Пуцвал“ за Гинис – Симон Вилијамс е горда сопственичка на најголемата афро-фризура во светот

А1он
32-годишната модна креаторка и застапничка на природно растење на косата од Њујорк, Симон Вилијамс, неодамна го скрши светскиот рекорд за најголема афро-фризура во женска конкуренција,
Магазин

ВИДЕО: Гинисовиот рекорд за најдолга подводна прошетка соборен во Сплит

А1он
Борис Милошиќ од Сплит, Хрватска, го собори рекордот за најдолга подводна прошетка во еден здив во машка категорија, со тоа што на 1 март лани
Магазин

Светски рекорд: Американец уловил 2.645 риби за 24 часа

А1он
Професионален риболовец од американската сојузна држава Илиноис, неофицијално, го подобрил сопствениот Гинисов рекорд. Имено, тој фатил 2.645 риби во време од 24 часа. Џеф Колочински
Магазин

Најстариот човек на светот повторно е Јапонец – има 112 години и 344 дена

А1он
Новиот Гинисов рекорд за највозрасен човек на светот од денеска му припаѓа на Јапонецот Читетсу Ватанабе од Нигата, кој има 112 години и 344 дена.