dzihadisti

Свет

Француски војници ликвидираа џихадистички лидер во Мали

А1он
Француски војници, ангажирани во воената операција „Баркане“ во Мали, го ликвидирале еден од лидерите на главната џихадистичка група во земјата, Алжирецот Абу Јахја Ел Хамам,
Свет

Претставникот на САД во антиџихадистичката коалиција поднесе оставка

А1он
Специјалниот пратеник на САД во меѓународната антиџихадистичка коалиција Брет Мекгурк поднесе оставка на функцијата, во знак на протест поради одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп
Регион

„Тајмс“: Џихадистите се вратија на Косово, планиран напад на НАТО

Британски „Тајмс“ објави текст под наслов „Џихадистите на ИД се вратија во Косово и подготвени се да умрат за калифатот”, во кој се вели дека,