trust

Македонија

Кочан треба да оди во затвор на 17 јули, судот го одби барањето за одложување на затворската казна

Виктор Јованов
Барањето на бизнисменот Сеад Кочан за одложување затворската казна денеска беше одбиено од Кривичниот суд во Скопје. Останува одлуката на 17 јули Кочан да започне
Македонија

Сеад Кочан треба да се јави во затвор на 17 јули

Васко Маглешов
Судија за извршување санкции во предметот на СЈО „Труст“, изготвил и му доставил упатен акт на бизнисменот Сеад Кочан да се јави во затвор на
Македонија

Наскоро упатен акт за бизнисменот Кочан за издржување на казната за „Труст“

А1он
Предметот „Труст“ на СЈО вчера Апелацискиот суд го проследил до Кривичниот суд и во наредните денови преку АКМИС системот ќе му биде распределен на судија
Македонија

Џолев: Судот досега нема добиено никакво барање за аболиција

А1он
Судот досега нема добиено никакво барање за аболиција, ниту од обвинет, ниту од осудено лице, изјави денеска на брифинг со новинари претседателот на Кривичниот суд
Македонија

Авировиќ се спаси од затвор, Сеад Кочан доби 4 години и 8 месеци казна

А1он
Апелацискиот суд Скопје делумно ги уважи пресудите од првостепениот суд за предметот „Труст“ и на обвинетиот Сеад Кочан му ја намали казната од шест години
Македонија

Апелација в четврток ќе одлучува за затворот на Кочан и Авировиќ

А1он
Апелациониот суд в четврток на јавна седница ќе одлучува за затворските казни на бизнисменот Сеад Кочан и управителот на фирмата „Силекс неметали“, Василије Авировиќ во
Македонија

Судскиот совет една година ги „разрешува“ судиите кои му го укинаа притворот на Кочан

А1он
Речиси една година Судскиот совет не може да донесе конечна одлука дали има нестручно и несовесно постапување на судиите на Врховниот суд кои му го
Македонија

СЈО контра невладините: „Тотал“ и „Труст“ застаруваат дури за 40 години

А1он
Специјалното јавно обвинителство по вчерашниот брифинг на неколку граѓански организации кои тврдеа дека предметите „Тотал“ и „Труст“ може делумно да застарат со измените на Кривичниот
Македонија

ВО ЖИВО: Пресуда за Сеад Кочан во предметот „Труст“ на СЈО

А1он
Судијката Лидија Трајковска-Зимбовска, која е претседател на судечкиот совет за предметот „Труст“, ја објавува пресудата за обвинетите во овој случај. Обвинетите Сеад Кочан, Василије Авировиќ
Македонија

Пресуда за обвинетите во „Труст“

А1он
Судијката Лидија Трајковска-Зимбовска, која е претседател на судечкиот совет за предметот „Труст“, денеска треба да ја објави пресудата за обвинетите во овој случај. Обвинетите Сеад