СЈО контра невладините: „Тотал“ и „Труст“ застаруваат дури за 40 години

Од:

Специјалното јавно обвинителство по вчерашниот брифинг на неколку граѓански организации кои тврдеа дека предметите „Тотал“ и „Труст“ може делумно да застарат со измените на Кривичниот законик од 2018 година, за „Макфакс“ појасни дека ваквите тврдења се неосновани.

Од таму велат дека случајот „Тотал“ во кое е обвинет новинарот Драган Павловиќ Латас, воопшто не може да се преквалификува под новото кривично дело „даночна измама“, бидејќи битието на делото за кое е обвинет Латас во обвинението на СЈО е „даночно затајување“. Oд ова обвинителство велат дека описот на двете кривични дела е различен и е нелогично за исти дејствија да има 2 различни члена во Кривичниот законик. Станува збор за различни дејствија од кои првото се однесува на мамење на државата во плаќањето даноци (таков пример е повратот на ДДВ), а во вториот случај за затајување данок.

Повикувајќи се на постојниот Кривичен законик, особено членот 107 релативната застареност за „Тотал“ е 20 години, а а апсолутната е 40 години, велат од ова обвинителство за „Макфакс“. Во случајот со обвинението на Латас станува збор за продолжено кривично дело кое е извршувано од 2008 до 2015 година. Идентично со ова, предметот „Труст“ во кое има неправосилна пресуда, исто така релативно застарува за 20 години, поточно во 2031 година, а апсолутно за 40 од кривично гонење, т.е. во 2051 година.

Васко Маглешов

Би можело да ве интересира

Судењето против Латас и Лазаров одложено за 19 јуни

ВИДЕО: Латас и Лазаров пред судија – се одложи судењето за сексот во фиќо

А1он

Судот донесе решение: Латас остана без пасош, а нему и на Лазаров им е ограничен јавниот настап

А1он

Освен обинение, ОЈО бара на Латас да му се одземе пасошот, а тој и Лазаров не смеат да имаат јавни настапи

Горан Наумовски

Платформата за родова еднаквост: Ги прашуваме Латас и Лазаров дали да силуваш и да се фалиш со тоа е вредноста која ја промовираат

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) Лазаров: Не го дослушнав Латас што сакаше да каже, се извинувам што дозволив тоа да се емитува

Катерина Павлова-Николовска