kocan

Македонија

Врховен му ја потврди 4,8-годишната казна на Сеад Кочан за „Труст“

Кристијан Ландов
Врховниот суд ја потврди 4,8-годишната казна на Сеад Кочан за случајот „Труст“ која Апелација му ја намали од изречените 6 години од Кривичниот суд. Пресудата
Македонија

Кочан e во болница, бара ново одлагање на казната

Васко Маглешов
Кривичниот суд потврди дека добиле ново барање од бизнисменот Сеад Кочан за одлагање на затворската казна. „А1 он“ дознава дека Кочан е сместен во приватна
Македонија

Сеад Кочан се разболе – неизвесно е дали ќе оди во затвор

Васко Маглешов
Бизнисменот Сеад Кочан, кој треба да се јави на издржување на затворската казна, бил примен на една приватните клиники во Скопје. Информацијата ја потврдија за
Македонија

Постапка за разрешување на судиите од Врховен кои одлучуваа за Сеад Кочан

А1он
Судијата од Врховниот суд Џемали Саити добил известување од Судскиот совет во врска предлогот за разрешување на судиите кои одлучуваа за ослободувањето од притвор на
Македонија

Судот ги прифати обвиненијата за „Труст“ и „Тотал“: Прво рочиште за Сеад Кочан на 7 ноември

А1он
Основниот суд Скопје 1, го прифатил обвинителниот акт за случајот „Труст“, во кој првообвинет е бизнисменот и сопственик на ТВ Нова, Сеад Кочан, дознава „Макфакс“.
Македонија

За притворот на Кочан повторно ќе се одлучува, укината е гаранцијата од 900.000 евра

А1он
Апелацискиот суд Скопје ја прифатил жалбата на Специјалното јавно обвинителство и ја укинал одлуката на судијата на претходна постапка од Кривичниот суд, со која беше
Македонија

Колку држи тезата дека некој сака да ја затвори ТВ Нова со само 3,71 отсто гледаност?

А1он
Официјалните мерења на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медумски услуги ги демантираат тврдењата на Телевизијата Нова и адвокатот на Кочан, Никола Додевски дека изрекувањето мерка