Кочан треба да оди во затвор на 17 јули, судот го одби барањето за одложување на затворската казна

Од:

Барањето на бизнисменот Сеад Кочан за одложување затворската казна денеска беше одбиено од Кривичниот суд во Скопје. Останува одлуката на 17 јули Кочан да започне со издржување на затворската казна која му е изречена за предметот „Труст“.

dobivaj vesti na viber

„Во однос на предметот од обвинителството означен како „Труст“, ја информираме јавноста дека молбата за одлагање на извршувањето на санкцијата е одбиена како неоснована и истата е доставена до странките во постапката“, соопштија од Кривичниот суд.

Сеад Кочан е правосилно осуден на 4 години и 8 месеци затвор во предметот на СЈО „Труст“ за добивање на незаконски тендер од 2011 година распишан од ЕЛЕМ за ископување јаловина и јаглен од рудникот Суводол.

Кривичниот суд првостепено на 20 јули минатата година го осуди Кочан на 6 години казна затвор, но Апелацискиот суд на 11 март годинава ја намали на 4 години и 8 месеци.

Второобвинетиот во „Труст“, Василие Авировиќ син на пратеничката Владанка Авировиќ, доби две години условна казна од Апелација, откако првостепено беше осуден на три години затвор.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Интервју со синот на Катица Јанева: Во пералната и фонтаната ни бараа прислушкувани разговори, мајка ми има што да каже, ќе дојде ден

Кристијан Ландов

Ајро и Бубевски: Сите наводи во кривичната пријава од Државното правобранителство за предметот „Труст“ ги отфрламе како невистинити

А1он

Предистрагата за високите бонуси на поранешните специјални обвинители не мрда од „мртва точка“

Кристијан Ландов

Министерството за правда одлучи оваа година да не предложи листа за новогодишни помилувања

А1он

„Идризово“ бара казната на Сеад Кочан да се намали за шест месеци, Маричиќ размислува пред да го прати предлогот до Пендаровски

Кристијан Ландов

Кочан може да излезе од затвор две години порано, ако Пендаровски реши да му скрати половина од казната