sputnik

Свет

Русија разви вакцина против новите варијанти на коронавирусот

А1он
Рускиот истражувачки центар „Гамалеја“ разви вакцина која ќе штити од нови варијанти на омикрон сој на коронавирусот, која е создадена на истата платформа како Спутник
Свет

Холандски новинари поднесоа тужба против забраната на руските ТВ станици РТ и Спутник во ЕУ

А1он
Главниот синдикат на холандски новинари денеска поднесе тужба против забраната за дистрибуција на руски државни медиуми во ЕУ, тврдејќи дека таа ги крши правата на
Свет

СЗО ја одложи проценката на руската вакцина Спутник

А1он
Светската здравствена организација објави дека проценката на руската вакцина против коронавирусот Спутник V засега е одложена поради „нестабилната ситуација“. Експертот за вакцини на СЗО, Маријанхела
Регион

Затворено грчкото издание на Спутник, реагираат новинарските здруженија во Грција

А1он
Над 30 новинари и административен персонал останаа без работа во Грција откако денеска прекина со работа грчкото издание на Спутник по одлуката на Европската унија
Свет

Директор на Гамалеја: Вакцината Спутник во комбинација со Спутник лајт штити речиси 100 отсто од омикрон сојот

А1он
Ефикасноста на руската вакцина Спутник В против варијантата омикрон изнесува 75 отсто, соопшти денеска директорот на епидемиологија и микробиологија на Гамалеја, Александар Гинтсбург. Тој додаде
Свет

Производителот на Спутник информира дека вакцината обезбедува силна заштита и против омикрон варијантата

А1он
Руската вакцина Спутник В обезбедува силна заштита од сериозни симптоми и хоспитализација од варијантата омикрон, објави денеска Рускиот инвестициски фонд (РДИФ), повикувајќи се на прелиминарна
Свет

СЗО се уште проценува дали да ја одобри вакцината Спутник

А1он
Светската здравствена организација (СЗО) се уште ги разгледува податоците за руската антиковид вакцина Спутник В, со цел да ја одобри за итна употреба. Соопштението дојде
Свет

Гинцбург: Спутник В штити од сите мутации на Ковид-19

А1он
Руската вакцина против коронавирусот, Спутник В, штити од сите познати мутации на Ковид-19, тврди директорот на Националниот центар за епидемиологија и микробиологија „Гамалеја“, Александар Гинцбург.
Свет

Германија бара Европската комисија да ја набави руската вакцина Спутник за земјите од ЕУ

А1он
Германија ја повика Европската комисија да ја набави руската вакцина Спутник V за земјите од Европската унија, изјавил германски официјален претставник, пренесува „Политико“. – Побаравме