ema

Свет

ЕМА истражува нова нуспојава од вакцината „АстраЗенека“

А1он
Белгиската агенција за лекови соопшти дека на европско ниво се истражува уште една нус појава од вакцината на „Астра зенека“. Ова го објави денеска на
Свет

Експерти на ЕМА во Москва ја проценуваат вакцината „Спутник В“

А1он
Експерти од Европската агенција за лекови (ЕМА) престојуваат во Москва за да ја проценат вакцината „Спутник В“ против Ковид-19, објавија денеска руските медиуми, наведувајќи дека
Свет

ЕМА испитува ретки случаи на крварење по употребата на вакцини на Астра Зенека и на Џонсон и Џонсон

А1он
Европската агенција за лекови (ЕМА) соопшти дека започнала со разгледување на извештаи за ретки состојби на крварење кај луѓето кои примиле вакцина на Астра Зенека
Свет

Белгискиот министер за здравство незадоволен од работата на ЕМА

А1он
Франк Ванденбрук, белгискиот министер за здравство, смета дека Европската агенција за лекови (ЕМА) не врши доволно продлабочени анализи за вакцината Астра Зенека. До одлуката на
Свет

ЕК: Земјите членки имаат право да имаат построги правила од препораките на ЕМА

А1он
Портпаролот задолжен за здравствени прашања во Европската Комисија, Стефан Де Керсмакер, денеска потсети дека здравствените политики во ЕУ се национална надлежност и дека земјите членки
Свет

Брисел бара координиран став од членките на ЕУ за вакцинацијата

А1он
По проценката на Европската агенција за лекови, ЕМА, вчера дека Астра Зенека сепак е поврзана за ретки нус појави кои можат да предизвикаат тромбоза, Европската
Свет

ЕМА: Секоја држава самостојно да одлучи за вакцината „Астра Зенека“

А1он
Европската агенција за лекови (ЕМА) соопшти дека секоја земја треба сама да одлучи како ќе го третира нивниот заклучок дека по приемот на вакцината „Астра
Свет

ЕМА ќе испита дали испитувањата на Спутник В се во согласност со стандардите

А1он
Европската агенција за лекови (ЕМА) следната недела ќе почне да истражува дали спроведените клинички испитувања на руската вакцина Спутник В против Ковид-19 се во согласност
Свет

ЕМА не утврди фактори на ризик за згрутчување на крвта во случаите по имунизацијата со „Астра зенека“

А1он
Европската агенција за лекови (ЕМА) денеска соопшти дека засега не идентификувала фактори на ризик како што се возраст, пол или претходна историја на згрутчување на