СЗО ја одложи проценката на руската вакцина Спутник

Од:

Светската здравствена организација објави дека проценката на руската вакцина против коронавирусот Спутник V засега е одложена поради „нестабилната ситуација“.

Експертот за вакцини на СЗО, Маријанхела Симао, на брифинг со новинарите рече дека официјалните лица на здравствената агенција на ОН првично требаше да ја посетат Русија на 7 март за да ги проценат капацитетите каде што се произведува Спутник V – само неколку недели откако Русија ја нападна Украина.

„Овие инспекции се одложени за подоцнежен датум“, рече Симао.

„На проценката, заедно со инспекциите, влијаеше ситуацијата“, рече таа, објаснувајќи дека резервацијата на летот била тешка и дека има проблеми со кредитните картички и „некои други оперативни проблеми“.

Западните земји главно го затворија својот воздушен простор за руските авиони откако Русија ја нападна Украина и воведе широки санкции за руските финансиски институции.

„Ова е разговарано со руските апликанти и ќе бидат поставени нови датуми што е можно поскоро“, рече Симао.

Би можело да ве интересира

Пет лица загинаа во сообраќајна несреќа во Санкт Петербург

Горан Наумовски

Руски суд го заплени имотот на италијанскиот „УниКредит“ вреден 463 милиони евра

Амбасадорите на ЕУ се согласија да стават уште четири руски медиуми на листата на санкционирани

Русија ја обвини Канада дека ги оправдува нацистичките злосторства

Песков: Белоусов e номиниран за министер за одбрана поради иновативноста и конкурентноста

(ВИДЕО) Руски медиуми: Автобус полн со луѓе падна во река во Санкт Петербург, има загинати

Горан Наумовски