rusija sankcii

Регион

Грците го прекинаа транспортот на руска нафта

А1он
Група големи грчки бродски компании ги суспендираа пратките на руска нафта за да ги избегнат американските санкции, изјавија четворица трговци. Според трговците, „Минерва Марин“, „Тенамарис“
Свет

Русија може да го ограничи производството на нафта поради западните санкции

А1он
Рускиот вицепремиер Александар Новак денеска на прес-конференција изјави дека постои ризик од намалување на производството на нафта во Русија поради ценовните ограничувања на руските суровини
Свет

ВИДЕО: „ЕУ и НАТО оставете на на мир“ – големи протести во Италија и во Шпанија

А1он
Во Рим се одржаа протести против политиката на владата кон Украина и антируските санкции. На протестите, меѓу другото, граѓаните носеа транспаренти со натпис „НАТО и
Регион

Вулин: Србија не припаѓа во ЕУ, пријателството со Русија е од најголемо значење

А1он
Во интервју за „Вечерње новости“, министерот за внатрешни работи и лидер на Социјалистичкото движење на Србија, Александар Вулин, прашан за отвореното барање од Брисел, Србија
Економија

Белата куќа размислува за забрана за увоз на руски алуминиум

А1он
Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден размислува за целосна забрана на увоз на руски алуминиум како одговор на руската воена ескалација во Украина, пренесува Блумберг.
Регион

Борел: Приклучувањето на Србија во Унијата ќе биде тешко без воведување санкции против Русија

А1он
Шефот на европската дипломатија Жозеп Борел денеска изјави дека процесот за приклучување на Србија во Европската Унија ќе биде тежок доколку Белград не воведе санкции