plenkovic

Регион

Хрватска нема да ја користи руската вакцина без дозвола од ЕУ

А1он
Хрватскиот премиер разјасни дека неговата земја нема да ја користи руската вакцина Спутник В сè додека нема зелено светло од европската агенција за лекови, ЕМА.
Регион

Протест на Пленковиќ до Сасоли поради инцидентот со италијанските европарламентарци

А1он
Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ денеска изрази остар протест поради инцидентот од 30 јануари, кога четворица италијански европратеници се најдоа на „зелената граница“ меѓу Хрватска и
Регион

Пленковиќ од „Фајзер“ очекува да го исполни договорот за набавка на вакцините

А1он
Пазарот за вакцини против коронавирусот е „киднапиран“, има земји кои плаќаат повеќе за да дојдат до нив, изјави денеска хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ, додавајќи дека
Регион

Пленковиќ: Ќе продолжиме да ги решаваме отворените прашања со Србија

А1он
Ситуацијата во регионот е динамична, а стабилноста и мирот се најважни за Хрватска, рече денеска од Мостар хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ, нагласувајќи дека ќе продолжи
Регион

Хрватска одбележува 25-годишнина од воено-полициската акција „Бура“

А1он
Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ, денеска во Книн присуствуваше на прослава на 25-годишнината од воено-полициската акција „Бура“, која во земјата се слави како ослободување на делови
Регион

Хрватскиот премиер негативен на коронавирус по ризичниот тениски турнир во Задар

А1он
Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ е негативен за коронавирус, покажа  тестот извршен по неговиот краток престој во саботата на тенискиот турнир „Адрија Тур“ во Задар. “Иако
Регион

(ВИДЕО) Инцидент: Хрватскиот премиер сакаше да тепа пратеник поради Србија

А1он
Прашањето за поглавјата кои Србија ги отвора во пристапните преговори со ЕУ, за малку не заврши со физичка пресметка во хрватскиот Сабор помеѓу пратеникот од
Регион

Пленковиќ: Хрватска ги штити границите од незаконски влегувања

А1он
Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ изјави по повод ситуацијата на границата со БиХ, каде околу 200 мигранти се обидуваат за влезат во Хрватска, дека државата ќе
Регион

Пленковиќ сигурен дека ќе има парламентарно мнозинство

А1он
Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ убеден е дека ќе обезбеди парламентарно мнозинство и оти наскоро ќе бидат именувани нови министри и претседател на Саборот на местото