Протест на Пленковиќ до Сасоли поради инцидентот со италијанските европарламентарци

Од:

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ денеска изрази остар протест поради инцидентот од 30 јануари, кога четворица италијански европратеници се најдоа на „зелената граница“ меѓу Хрватска и БиХ, од каде полицијата ги врати.

Во видео разговор со претседателот на Европскиот парламент, Давид Сасоли, хрватскиот премиер кажал дека станува збор за приватна посета на четворица италијански пратеници од Клубот на Прогресивниот сојуз на социјалистите и демократите за да се предизвика инцидент и да се наруши меѓународниот углед на Хрватска, со непочитување на нејзините закони и институции .

Пленковиќ, наводно, го информирал Сасоли за напорите што Хрватска и нејзината гранична полиција ги прават за контрола на границата и за спречување на нелегално преминување, како и за напредокот на земјата во последните подготовки за влезот во Шенген, пренесе Хина.

Во разговорот, наводно, двострано бил потврден приватниот карактер на посетата на италијанските социјалистички претставници од ЕП и фактот дека таа на ниту еден начин не била организирана, ниту одобрена од Европскиот парламент.

Би можело да ве интересира

Сасоли побара итна реакција од ЕК за одлуката на полскиот Уставен суд

А1он

Сасоли му одговори на Јанша: Словенија не кажува што ќе прави ЕУ со бегалците

Пендаровски на средби со Пленковиќ и Јандроковиќ: Интензивирање на соработката во повеќе области

Жарко Настоски

Пленковиќ очекува влез на Хрватска во еврозоната на почетокот на 2023 година

Пленковиќ на самитот во Анталија повика да се одблокира македонскиот пат кон ЕУ

Жарко Настоски

Државите од Западен Балкан да влезат во ЕУ бара претседателот на Европскиот парламент

Катерина Павлова-Николовска