Пленковиќ доби мандат да формира влада

Од:

Претседателот на Република Хрватска, Зоран Милановиќ, го прими претседателот на ХДЗ, Андреј Пленковиќ кој му ги донесе потписите на 78 претставници.

Милановиќ му даде мандат на Пленковиќ да формира влада.

Владиниот портпарол Марко Милиќ претходно најави дека премиерот Пленковиќ ќе му ги предаде на претседателот на Републиката потписите на пратениците во хрватскиот Сабор „кои го сочинуваат новото парламентарно мнозинство“.

Би можело да ве интересира

Хрватска доби нова влада, Пленковиќ по трет пат стана премиер

Пленковиќ: Имаме мнозинство за формирање нова Влада

Пленковиќ: Милановиќ ја води Хрватска во рускиот табор

Горан Наумовски

Пленковиќ најави распуштање на хрватскиот Сабор најдоцна до 22 март

Опсада во Загреб: На премиерот на Хрватска му се закануваат со убиство

(ВИДЕО) За време на јавното обраќање на Пленковиќ од ѕидот падна огромна фотографија на Туѓман