Пленковиќ: Милановиќ ја води Хрватска во рускиот табор

Од:

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ изјави денеска во Брисел дека претседателот Зоран Милановиќ ја води Хрватска во рускиот табор и му порача дека уште долго ќе остане премиер.

„Се работи за човек кој ја води Хрватска во рускиот табор, кој не води во изолационизам во ЕУ и кој направи голема надворешнополитичка штета“, рече Пленковиќ, кој учествува на редовниот пролетен самит на ЕУ во Брисел.

Одговарајќи на зборовите на Милановиќ дека ова е последен самит на ЕУ на кој ќе учествува, Пленковиќ рече дека ќе биде на следниот состанок на Европскиот совет и низа други такви состаноци и дека Милановиќ „ќе биде целосно ирелевантен и на маргините на сите важни политички процеси во Хрватска и во Европа“.

За најавата на Милановиќ на Фејсбук дека по овој самит ќе замине во Луксембург и ќе даде изјава пред европскиот јавен обвинител, Пленковиќ рече дека се знае дека Милановиќ „инаку е духовит човек и дека ова е еден од неговите успеси“.

Пленковиќ рече дека надворешнополитичката рамнотежа на Милановиќ е нула, дека никој не дошол кај него ниту отишол никаде, „освен каде што треба да биде на мултилатерална средба според функцијата“.

Би можело да ве интересира

Хрватска доби нова влада, Пленковиќ по трет пат стана премиер

Пленковиќ доби мандат да формира влада

Пленковиќ: Имаме мнозинство за формирање нова Влада

Пленковиќ најави распуштање на хрватскиот Сабор најдоцна до 22 март

Опсада во Загреб: На премиерот на Хрватска му се закануваат со убиство

(ВИДЕО) За време на јавното обраќање на Пленковиќ од ѕидот падна огромна фотографија на Туѓман