Пленковиќ: Имаме мнозинство за формирање нова Влада

Од:

Претседателот на ХДЗ, Андреј Пленковиќ по седницата на претседателството на партијата соопшти дека има мнозинство пратеници за формирање нова Влада.

– Поразените полека почнуваат да сфаќаат дека се поразени, но сепак се безобразни. Мислам на СДП и на внукот на Пеѓа Грбин. Тие што ќе загубат нека ги сносат последиците“, рече Пленковиќ и додаде:

„Веќе сега имаме повеќе од 76 претставници кои ќе не поддржат“.

Тој додаде дека утре ќе разговара со партнерите и за тоа ќе ја информира јавноста.

На прашањето дали се согласуваат со барањата на Татковинското движење за националните малцинства, па рече:

„Ние наоѓаме решение во контекст на околностите. Мораме да погледнеме се што се случуваше на политичката сцена. Имавме грубо кршење на Уставот од страна на Милановиќ. Имаме јавен политички простор тоа го доживува како спорт, наместо целиот политички естаблишмент да го преиспитува она што се случило. Коруптираните членови на СДП се тешко поразени. Ова ќе биде трет претседател на СДП што ќе го испратам да се повлече од таа функција“, рече Пленковиќ.

Тој не сакаше да потврди дали една од 76-те пратеници што ги споменува ќе биде и на Весна Вучемиловиќ. Тој додаде дека ХДЗ ја формира третата влада по ред: „Победивме“, рече тој.

Би можело да ве интересира

Хрватска доби нова влада, Пленковиќ по трет пат стана премиер

Пленковиќ доби мандат да формира влада

Пленковиќ: Милановиќ ја води Хрватска во рускиот табор

Горан Наумовски

Пленковиќ најави распуштање на хрватскиот Сабор најдоцна до 22 март

Опсада во Загреб: На премиерот на Хрватска му се закануваат со убиство

(ВИДЕО) За време на јавното обраќање на Пленковиќ од ѕидот падна огромна фотографија на Туѓман