hrvatska koronavirus

Регион

Словенија предлага Хрватска да го олесни преминот на граница за вакцинираните со една доза „Астра зенека“

А1он
Во Словенија епидемиолошката состојба со пандемијата на коронавирусот продолжува да се смирува, а во меѓувреме Словенија и предложи на Хрватска да го олесни преминувањето на
Регион

ВИДЕО: Министерот за здравство на Хрватска вакцинираше граѓани

А1он
Министерот за здравство на Хрватска, Вили Берош заедно со медицинскиот персонал од Хрватскиот завод за јавно здравје лично ги вакцинираше граѓаните. „Ова е борба за
Регион

ВИДЕО: Комплетен колапс на системот за вакцинација против Ковид-19 во Хрватска

А1он
Платформата за пријавување за вакцинација против Ковид-19 во Хрватска „Cjepise“ е во комплетен колапс. Сите жупании и градот Загреб престанале да ја користат платформата пренесуваат
Регион

Зголемен бројот на новозаразени од Ковид-19 во Хрватска

А1он
Хрватска денеска регистрира ново зголемување на заразени со коронавирусот – 2.422 или 25,56 проценти од бројот на тестирани примероци. Премиерот Андреј Пленковиќ ги повика граѓаните
Регион

Хрватска нема да ја користи руската вакцина без дозвола од ЕУ

А1он
Хрватскиот премиер разјасни дека неговата земја нема да ја користи руската вакцина Спутник В сè додека нема зелено светло од европската агенција за лекови, ЕМА.
Регион

Драстичен пораст на бројот на заразени со Ковид-19 во земјите од регионот

А1он
Државите од регионот бележат драстичен пораст на бројот на новозаболени лица со коронавирус, што главно се припишува на опуштањето на граѓаните, непочитување на епидемиолошките мерки
Регион

Во Хрватска потврдена чешката мутација коронавирус

А1он
Во Хрватска е потврдено присуството на чешката мутација коронавирус, соопшти Институтот Руѓер Бошковиќ. Претходно беше потврдено дека во Хрватска се идентификувани бразилската, њујоршката, британската и