ВИДЕО: Протест на хрватските здравствените работници против задолжителните ковид-потврди

Од:

Во Хрватска од денеска почна примената на правилот за обврзни ковид-потврди за одење на работа во здравството. Поради ова пред Универзитетската болница во Згреб се собраат на протест дел од вработените кои не се вакцнирани, а кои не сакаат ниту да се тестираат.

Демонстрантите беа медицински сестри и техничари. На собирот немаше лекари. На насобраните им се приклучија и лица кои не се вработени во здравствениот сситем, како сопственик на теретана и едно свештено лице кое тврди дека пандемијата е измислена.

Пред болницата требаше да се обрати министерот за здравство на Хрватска, Вили Берош, но демонстрантите не му дозволија да зборува и тој заедно со диркеторот се повлекоа внатре во болницата.

Протестот заврши, а незадолоните здравствени работници најавија дека ќе протестираат и утре.

Би можело да ве интересира

Тони Цетински и познати спортисти биле дел од афертата со лажни ковид потврди во Хрватска

Во Хрватска зголемен бројот на заразени со Ковид-19

Рекордни бројки на заразени со Ковид-19 во Романија, Хрватска и Словенија

Катерина Павлова-Николовска

Хрватска наскоро ќе почне еднаш неделно да ги тестира учениците за коронавирус

Во Хрватска од денеска построги анти-ковид мерки

Рекордни 9.058 нови случаи на Ковид-19 во Хрватска

Катерина Павлова-Николовска