Рекордни 9.058 нови случаи на Ковид-19 во Хрватска

Од:

Во последните 24 часа во Хрватска има 9.058 нови случаи на Ковид-19 што е највисока дневна бројка во земјата од почетокот на пандемијата. 1.824 пациенти се на болничко лекување, на респиратор се 244 лица. Во последното деноноќие поќинале 33 лица.

Бројот на активни случаи во Хрватска изнесува 39.853. 12.764 лица ја загубија битката со коронавирусот.

Поради исклучително високите бројки на новозарзени во хрватска се размислува за воведување нов рестрикции. Дел од нив се и ограничување на работата на угостителските објекти до 22 часот.

Би можело да ве интересира

Тони Цетински и познати спортисти биле дел од афертата со лажни ковид потврди во Хрватска

Во Хрватска зголемен бројот на заразени со Ковид-19

Рекордни бројки на заразени со Ковид-19 во Романија, Хрватска и Словенија

Катерина Павлова-Николовска

Хрватска наскоро ќе почне еднаш неделно да ги тестира учениците за коронавирус

Во Хрватска од денеска построги анти-ковид мерки

ВИДЕО: Протест на хрватските здравствените работници против задолжителните ковид-потврди