ВИДЕО: Хрват со денови седи со синот пред училиште, не дозволува детето да носи маска

Од:

Хрватска со денови ја бранува случајот на ученик чиј татко не му дозволува да биде со маска од влезот во училиштето до училницата. Таткото и синот кој е ученик во осмо одделение во Крапински Топлици со денови седат пред училиштето бидеј’и таткото не се согласува со одлуката за ноесење маски на децата во школите.

Детето веќе две седмици не е на настава. Во претходните денови имаше и прoтести пред училиштето во знак на поддршка на таткото.

Сликата на детето и таткото кои седат пред училиштето се повторува со денови. Исто е и денеска. Во претходните денови детето направило неколу обиди да влезе во училиштето без маска, но било спречено.

Со таткото разговараше и директорот на училиштетот не тоа не го промени негвиот став. Полицијата го повика на разговор, но тој одби да ја прими поканата.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Протест на хрватските здравствените работници против задолжителните ковид-потврди

Хрватска воведува ковид потврди за здравствените работници

Катерина Павлова-Николовска

Во Хрватска на родителска средба само со ковид-потврда

Во сите балкански земји расте бројот на новозаболени од Ковид-19, Србија и Косово со повеќе од 1.000 нови случаи

Катерина Павлова-Николовска

Словенија предлага Хрватска да го олесни преминот на граница за вакцинираните со една доза „Астра зенека“

ВИДЕО: Министерот за здравство на Хрватска вакцинираше граѓани