slovenija koronavirus

Регион

Словенија воведе задолжителна вакцинација за сите вработени во државната администрација

А1он
Сите вработени во државната администрација во Словенија кои немаат имунитет односно не примиле вакцина или ја немаат прележано болеста за да продолжат да одат на
Регион

Невакцинираните словенечки војници се жалат на дискриминација

А1он
Словенечкото Министерство за одбрана не ги дискриминира војниците кои не можат да одат на меѓународни мисии затоа што не се вакцинирани против Ковид-19, објави народниот
Регион

Словенија до есен планира да вакцинира 90 отсто од граѓаните

А1он
Словенечката Влада ја забрзува кампањата за вакцинација против Ковид-19, така што центрите за имунизација ќе бидат отворени за сите заинтересирани граѓани од 8 до 22
Регион

Делта-сојот го зголеми бројот на новозаразени со Ковид-19 во Словенија 45 посто

А1он
Поради забрзаното ширење на позаразната делта варијанта на коронавирусот, бројот на новозаразени во Словенија оваа недела е за 45 проценти поголем од претходната и највисок
Регион

Словенија предлага Хрватска да го олесни преминот на граница за вакцинираните со една доза „Астра зенека“

А1он
Во Словенија епидемиолошката состојба со пандемијата на коронавирусот продолжува да се смирува, а во меѓувреме Словенија и предложи на Хрватска да го олесни преминувањето на
Регион

Слободен влез во Словенија и за вакцинираните со Спутник В и Џонсон и Џонсон

А1он
Словенечката Влада направи неколку измени во врска со рестриктивните мерки на границата, вклучително и дозволен влез на нејзина територија без карантин за лица кои се