hrvatska koronavirus

Регион

Хрватска нема да ја користи руската вакцина без дозвола од ЕУ

А1он
Хрватскиот премиер разјасни дека неговата земја нема да ја користи руската вакцина Спутник В сè додека нема зелено светло од европската агенција за лекови, ЕМА.
Регион

Драстичен пораст на бројот на заразени со Ковид-19 во земјите од регионот

А1он
Државите од регионот бележат драстичен пораст на бројот на новозаболени лица со коронавирус, што главно се припишува на опуштањето на граѓаните, непочитување на епидемиолошките мерки
Регион

Во Хрватска потврдена чешката мутација коронавирус

А1он
Во Хрватска е потврдено присуството на чешката мутација коронавирус, соопшти Институтот Руѓер Бошковиќ. Претходно беше потврдено дека во Хрватска се идентификувани бразилската, њујоршката, британската и
Регион

Расте бројот на заразени од коронавирус во регионот, најтешка состојбата во Унгарија

А1он
Бројот на пациенти заразени со коронавирус во земјите од регионот денеска бележи пораст во споредба со претходните денови, а најтешка е состојбата во Унгарија, каде
Регион

Во Хрватска потврдени два случаи од јужноафриканскиот вид коронавирус

А1он
Првите два случаи на мутацијата на коронавирусот, првпат откриена во Јужна Африка, се регистрирани во Хрватска, а е забележано значително зголемување на бројот на лица
Регион

Во случај на вонредна состојба, би купил вакцини против Ковид-19 „и од чеченската мафија” порачува хрватскиот претседател

А1он
Претседателот на Хрватска, Зоран Милановиќ, изјави дека во случај на вонредна состојба, би купил вакцини против коронавирусот „и од чеченската мафија”. – Сите се измамени,
Регион

Хрватска има недостаток, но нема да ја купува руската вакцина Спутник V

А1он
Епидемиологот Мирослав Венера, претседател на Хрватското епидемиолошко друштво, за хрватските медиуми изјави дека веќе нема вакцини во Вировитичко-подравската Жупанија. Тој смета дека треба да се
Регион

Во Хрватска откриена нова мутација на коронавирусот

А1он
Во Хрватска е идентификувана нова мутација на коронавирусот. Се работи за мутација која може да биде својствена за бразилската, но и за јужноафриканската варијанта. Научниот