Зголемен бројот на новозаразени од Ковид-19 во Хрватска

Од:

Хрватска денеска регистрира ново зголемување на заразени со коронавирусот – 2.422 или 25,56 проценти од бројот на тестирани примероци. Премиерот Андреј Пленковиќ ги повика граѓаните да покажат одговорност и да ги почитуваат епидемиолошките мерки.

– Забележуваме зголемување на бројот во нашата земја и во другите земји, овие нови мерки треба да ја намалат инфекцијата во пресрет на велигденските празници. Важно е секој да покаже одговорност со своето однесување. Ние сме ретка земја што немаше заклучување и полициски час, но без одговорност ситуацијата е тешка, нагласи Пленковиќ на отворениот дел од владината седница.

Тој го посочи глобалниот проблем со дистрибуција на вакцини, особено кон европските земји при доставувањето на вакцината на АстраЗенека.

Пленковиќ додаде дека во Хрватска има недостиг со пополнување со други вакцини, како и дека денеска се одржува состанок во Брисел со цел побрзо решавање на тие проблеми.

Тој најави дека денеска ќе ги презентира деталите за Националниот план за обновување на земјата.

Министерот за здравство, Вили Берош ја извести Владата за епидемиолошката состојба и посочи дека 67 проценти од тестираните во Хрватска имаат британска мутација на коронавирусот.

– Зголемувањето на бројот на новоинфицирани доволно зборува за сериозноста на ситуацијата. Денеска има двојно повеќе луѓе на респиратори во споредба со почетокот на март. Со денешниот ден на респиратори се приклучени 144 лица, нагласи Берош.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Хрват со денови седи со синот пред училиште, не дозволува детето да носи маска

Хрватска воведува ковид потврди за здравствените работници

Катерина Павлова-Николовска

Во Хрватска на родителска средба само со ковид-потврда

Во сите балкански земји расте бројот на новозаболени од Ковид-19, Србија и Косово со повеќе од 1.000 нови случаи

Катерина Павлова-Николовска

Словенија предлага Хрватска да го олесни преминот на граница за вакцинираните со една доза „Астра зенека“

ВИДЕО: Министерот за здравство на Хрватска вакцинираше граѓани