Во сите балкански земји расте бројот на новозаболени од Ковид-19, Србија и Косово со повеќе од 1.000 нови случаи

Од:

Во Србија денеска се регистрирани 1.005 новозаразени со Ковид-19 соопштија здравствените властi. Починати се пет лица.

Во болниците во Србија во моментов на лекување се 849 лица, на респиратор се 25 пациенти.

Од последици од коронавирусот во Србија досега почина 7.158 лица, процентот на смртност е 0,98 посто.

Во Босна и Херцеговина денеска се регистрирани нови 260 случаи на Ковид-19. Во Хрватска во последните 24 часа има 367 новозаболени, починале две лица.

Алармантна е ситуацијата во Косово каде што во последното деноноќие има 1.370 нови случаи на Ковид-19.

Би можело да ве интересира

Србија надмина еден милион заразени од почетокот на пандемијата

Луѓето мислат дека имаат стомачен вирус, а всушност се ковид-позитивни тврди српски лекар

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Протест на хрватските здравствените работници против задолжителните ковид-потврди

ВИДЕО: Хрват со денови седи со синот пред училиште, не дозволува детето да носи маска

Протест во Приштина против задолжителната вакцинација

Хрватска воведува ковид потврди за здравствените работници

Катерина Павлова-Николовска